Dzielny Pacjent- czyli jak sprawić by Twoje dziecko nie bało się dentysty?

Kiedy przyjść z dzieckiem na pierwszą wizytę? Co to wizyta adaptacyjna? Jak Ja jako rodzic mogę pomóc dziecku polubić wizyty u dentysty?

Kiedy pierwszy raz pojawić się z dzieckiem u stomatologa?

Zapewne wielu rodziców zastanawia się, kiedy po raz pierwszy odwiedzić gabinet dentystyczny? Jeżeli takie pytanie zrodziło się w Twojej głowie to znaczy, że zarówno Ty jak i Twoje dziecko jesteście gotowi by zapoznać się ze stomatologiem. Na wstępie warto zaznaczyć, że na pierwszą wizytę najlepiej udać się gdy dziecko nie ma jeszcze zębów mlecznych. Może to szokować, natomiast jest to najlepszy czas by nauczyć się prawidłowej higieny jamy ustnej, skonsultować z lekarzem swoje wątpliwości towarzyszące przyszłemu wyrzynaniu zębów mlecznych oraz co najważniejsze oswajać dziecko z obecnością w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli dziecko ma już uzębienie mleczne, a nawet stałe i jeszcze nigdy nie było u dentysty, również należy umówić się na konsultacje w celu kontroli stanu jamy ustnej.

Pierwsza wizyta- jak powinna wyglądać?

Pierwsza wizyta Twojego dziecka u dentysty jest bardzo ważna. Niezbędne jest aby towarzyszyły jej pozytywne emocje, dlatego często nie jest połączona z interwencją leczniczą. Jest to tak zwana wizyta adaptacyjna, podczas której dziecko oswoi się z nowym miejscem. Mały pacjent poznaje nowe otoczenie, a naszym celem jest by kojarzyło mu się ono pozytywnie. W gabinecie czeka na niego wiele nowych ciekawych bodźców. Zaczynając od poczekalni z kącikiem, w którym dziecko może się wyciszyć, poprzez  gabinet stomatologiczny gdzie mały pacjent zostaje zaproszony na fotel oraz ma zaprezentowane narzędzia w sposób przystępny, tak by nie wywoływały niepotrzebnego lęku. Podczas takiej symulacji wizyty pacjent może się przekonać, że fotel jest bardzo wygodny a Pan/ Pani Doktor to nowy przyjaciel, który dodatkowo odpowiada na wszystkie nurtujące pytania. Na koniec wizyty dziecko otrzymuje mały upominek, który dodatkowo pomaga pacjentowi utrwalić pozytywne wspomnienia z wizyty.

Dodatkową korzyścią jest zaznajomienie się lekarza ze stanem zdrowia jamy ustnej dziecka. Podczas takiej wizyty lekarz dentysta nie traci czasu i sprytnie wykorzystuje każdą okazję, kiedy dziecko otwiera jamę ustną, aby dokładnie zbadać jej stan. Dzięki temu można zaplanować dalsze leczenie i otrzymać komplet zaleceń odnośnie domowej higieny jamy ustnej.

Należy pamiętać, ze wizyta adaptacyjna nie jest niezbędnym elementem by maluch polubił dentystę. Część małych pacjentów od początku bardzo dobrze czuje się na fotelu stomatologicznym i szybko zaczyna ufać swojemu lekarzowi. Dzięki temu możliwe jest podjęcie ewentualnej terapii już na pierwszej wizycie. Każde dziecko jest inne i często nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego reakcji, dlatego tak ważne jest, by pojawić się na wizycie zanim jeszcze cokolwiek nas zaniepokoi.

Co jeżeli nie zdążyliśmy z wizytą adaptacyjną i pierwszy raz dziecko u dentysty pojawia się z bólem lub próchnicą?

Niezależnie od tego z jakiego powodu zgłaszasz się z dzieckiem, należy zadbać aby miało miłe wspomnienia z wizyty. Co zatem możesz zrobić jako rodzic by pomóc swojemu dziecku?

  1. Postaraj się zachować zimną krew. Mali pacjenci perfekcyjnie odczytują nasze emocje, dlatego warto na wstępie zadbać o odpowiednią atmosferę. Jeżeli sam czujesz niepokój odnośnie wizyty, to postaraj się najpierw uspokoić własne emocje, dzięki czemu mały pacjent poczuje się pewniej.
  2. Pozwól lekarzowi nawiązać kontakt z dzieckiem. Niezwykle ważne jest aby mały pacjent mu zaufał, dzięki temu będzie mógł poczuć się bezpiecznie na fotelu stomatologicznym.
  3. Staraj się unikać komunikatów sugerujących negatywne emocje, takich jak: „nie bój się, nic nie będzie boleć”, ponieważ mogą paradoksalnie przynieść odwrotny skutek. W zamian zachęcamy aby skupić się na pozytywnych uczuciach. Możesz powiedzieć:  „Pan/i Doktor przyszedł/szła Ci pomóc”, „jesteś bardzo grzeczny/a i jestem z Ciebie bardzo dumny/a”.
  4. Buduj zaufanie dziecka poprzez przekazywanie przystępnych informacji o przebiegu planowanej wizyty. Należy mieć świadomość, że mali pacjenci odbierają świat z nieco innej perspektywy. Warto unikać komunikatu: „nic nie będzie robione” ponieważ może on spowodować utratę zaufania zarówno do rodzica jak i do dentysty. Nawet jeśli w naszym odczuciu jest to prawda, bo lekarz nie przeprowadzi leczenia, to dla dziecka już sama obecność na fotelu stomatologicznym może zostać odebrana jako interwencja. Dużo lepszym rozwiązaniem jest przekazanie dziecku informacji: „doktor dotknie ząbka”, „doktor policzy ząbki”.
Co  jako rodzice możemy zrobić w domu, by dziecko nie bało się stomatologa?

Przede wszystkim możemy dużo rozmawiać z dzieckiem o przebytych lub przyszłych wizytach, miłej atmosferze, ciekawych rzeczach lub sytuacjach, które zdarzyły się w gabinecie. Warto jest tłumaczyć, że  lekarze są po to by pomagać, nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Możecie robić to zarówno podczas codziennych czynności higienicznych jak i przechodząc koło witryny swojego stomatologa. Pomocne mogą być również książeczki edukacyjne, w których pojawia się motyw dentysty (możecie znaleźć je zarówno w większości księgarni jak i w naszym kąciku dla dzieci). Pamiętajmy, że jeżeli zarówno we wspomnieniach jak i naszych opowieściach wizyta będzie kojarzyła się z czymś miłym i ciekawym, to naszemu dziecku nie grozi strach przed dentystą!

lek. Magdalena Kikowicz

Chcesz wiedzieć więcej?

Zadzwoń! 690 312 720

powiązane usługi

Wizyta adaptacyjna

200 zł

Wypełnienie zęba mlecznego

od 250 do 450 zł

Usunięcie zęba mlecznego

od 250 do 450 zł

Leczenie endodontyczne zęba mlecznego

od 700 zł

najnowsze wpisy

Ortodoncja – co warto wiedzieć?

Czym  jest leczenie ortodontyczne? Leczenie ortodontyczne polega na profilaktyce oraz leczeniu wad zgryzu poprzez zmianę ustawienia zębów, co powoduje nie tylko korzystny efekt estetyczny, ale również poprawę funkcji. Może być też wykonywane aby poprawić warunki do wprowadzenia implantu zębowego lub do leczenia protetycznego. Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i...

czytaj więcej

Stomatologia zachowawcza- czym jest i dlaczego jest tak ważna?

Czym jest stomatologia zachowawcza? Stomatologia zachowawcza wraz z periodontologią to działy stomatologii zajmujące się zarówno profilaktyką chorób zębów jak i leczeniem powstałych ubytków próchnicowych.  W zakresie profilaktyki mieszczą się takie działania jak:  regularne kontrole stanu jamy ustnej i zębów instrukcja prawidłowej higieny jamy ustnej zabiegi higienizacji: skaling, piaskowanie, fluoryzacja, lakowanie bruzd zapobieganie nadwrażliwości oraz chorobom przyzębia...

czytaj więcej

Kontakt

Centrum Medyczne Smile and Care
ul. Cybernetyki 6a BU2
e-mail: pomoc@smileandcare.pl
02-677 Warszawa
NIP 5213934858
Regon 38953469700014

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 09:00-20:00
Wtorek: 09:00-20:00
Środa: 09:00-20:00
Czwartek: 09:00-20:00
Piątek: 09:00-20:00
Sobota: 09:00-14:00